A manuálterápia tulajdonképpen a gyógytorna egyik fajtája. A manuálterápiás kezelést csak sok éves tapasztalattal rendelkező szakemberek végezhetik. Ismerkedjünk is meg közelebbről ezzel a terápiás gyógytorna módszerrel.
Mi jellemzi a kezeléseket?
A kezelést egy vizsgálat előzi meg, amikor a szakember egy 1 órás állapotfelmérést végez el. A mindenre kiterjedő vizsgálat magában foglalhatja a CT, vagy akár az MR vizsgálatot is amennyiben azt fontosnak ítélik meg. Emellett sor kerülhet laborvizsgálatra és ezeknek az eredményeknek a fényében tudja felállítani a manuálterapeuta a pontos diagnózist. Az anamnézis ismertetése után egy mozgásvizsgálatra is sor kerül, amelynek segítségével a szakember ellenőrzi a tartásunkat, az izmaink általános állapotát, a csigolyáink mozgását, az esetleges asszimetriákat és természetesen a gerinc formáját. Egyéni és személyre szabott terápiás tervet dolgoz ki, amelynek betartása kiemelt fontossággal bír. Mivel ez a terápia az embert egy egészként kezeli ezért a testrészek egymáshoz való viszonyára kiemelt figyelmet szentelnek. Lényegében ez a fő különbség a gyógytorna és a manuálterápia között. Az egyéni és személyre szabott terápiás terv betartása pontosan ezért kiemelt fontossággal bír.
Milyen típusai vannak a terápiának?
A trigger pont terápia a csomókra fókuszál, amelyek az izmainkban, illetve a fasciában alakulhatnak ki. A csomókat mi magunk talán észre sem vesszük, de a szakember ezt ki tudja tapintani, majd a megfelelő fogásokkal gyógyítja is.
A manuálterápia lehet Barvicsenko-, Dorn-, Maitland-, Mulligan-, és Bowen-féle, amelyet csak szakorvosok és gyógytornászok végezhetnek el. Ma már számtalan lehetőségük kínálkozik arra, hogy akkreditált továbbképzéseken akár az összes módszert elsajátítsák.
Mikor tud segíteni a kezelés?
Erős fájdalom esetén, ami lehet nyaki, keresztcsonti, deréki, háti, vagy akár vállízületi is. Az ízületek funkciójának javítására is tökéletes, amikor például a csigolyaközti kisízület blokkolt állapotba kerül, vagy csökken az ízületeink mozgékonysága. Akkor is tökéletes lehet, ha az ízületek statikájának vagy az általános izomegyensúly helyreállítására van szükség.
Van pár olyan helyzet amikor egyáltalán nem szabad alkalmazni, ilyen lehet egy akut gyulladás, egy akut sérülés, egy előrehaladott csontritkulás, egyes tumoros megbetegedések vagy lázas és influenzás állapot. Vérzékenységben szenvedőknek szintén nem javasolt a manuálterápiás kezeléseket igénybe venniük.
Fontos része a kezeléseknek az önterápia
A szakember a pácienssel szoros együttműködésben végzi munkáját. Erősítő és nyújtó gyakorlatokra tanítja meg, amelyeket otthon is el lehet végezni, hiszen csak így lehet fenntartani a mozgásjavulást. Az aktív gyógytorna feladatokat mindig aszerint kell elvégezni ahogy azt előírják és attól eltérni nem ajánlott. Akik minden instrukciót betartanak, azok megakadályozhatják, hogy a panaszok újra kiújuljanak, így újra teljes életet élhetnek.